DECOUPAGE,  RĘKODZIEŁO

Druga szansa: Kwiatowa szkatułka decoupage.

„Druga szansa” – to cykl wpisów, gdzie będziecie mogli zobaczyć metamorfozy różnych przedmiotów, mebli, dekoracji. Zobaczycie zdjęcia przed, w trakcie i po zmianie.

Idealnym sposobem nadawania przedmiotom nowego wcielenia, drugiego życia jest oczywiście technika decoupage. Właśnie dziś chcę Wam pokazać jaką przemianę przeszła stara szkatułka, właśnie przy użyciu tej techniki. 🙂

Zdjęcia poniżej przedstawiają szkatułkę przed zmianą. Zdjęcia aż tak tego nie oddają, w rzeczywistości kolor szkatułki był szarozielony z brązowymi przetarciami! Nie wyglądało to dobrze.

Stara szkatułka wpadała w brzydki zielonoszary kolor.

KROK 1

Na początku szkatułkę przetarłam płynem z detergentem aby ją odtłuścić. Odkręciłam też zawiasy i zamknięcie, aby łatwiej było wyczyścić te elementy i ułatwić sobie późniejsze malowanie pudełka. Całość przeszlifowałam papierem ściernym.

Przed malowaniem starych przedmiotów bardzo ważne jest ich odpowiednie przygotowanie.

KROK 2

Teraz przyszedł czas na pomalowanie całej szkatułki gesso czyli gruntem, który polepsza przyczepność farby, lubię nim malować ponieważ błyskawicznie wysycha 😀 Wybrałam też motyw jaki chcę wykorzystać – wybór padł na papier ryżowy z kwiecistym wzorem na czarnym tle. Mimo, że szkatułka domyślnie miała być czarna to i tak pomalowałam ją białym gesso, gdyż po pierwsze motyw z papieru ryżowego, który jest w jakimś stopniu transparentny ładniej wygląda jak od spodu jest białe tło (kolory wtedy nie są przygaszone), a po drugie lepiej mi się maluje farbami akrylowymi po nałożeniu tego podkładu.

Wybrałam kwiatowy motyw dla „nowej” szkatułki.

KROK 3

Papier ryżowy przykleiłam do góry pudełka metodą „na żelazko”. Najpierw pokryłam cienką warstwą kleju do decoupage miejsce gdzie ma być przyklejony motyw. Poczekałam aż klej przeschnie, ustawiłam papier tak jak mi odpowiadało, przyłożyłam na niego papier do pieczenia i przeprasowałam żelazkiem. Ta metoda świetnie się sprawdza do klejenia większych powierzchni. 😉 Nadmiar papieru usunęłam przy pomocy papieru ściernego przecierając nim brzegi pudełka.

Przyklejenie papieru ryżowego na pudełko.

KROK 4

Boczne ścianki pomalowałam czarną farbą akrylową, natomiast dół szkatułki czarną farbą z delikatnym pociągnięciem dołu kolorem ciemnoróżowym.

Malowanie farbami akrylowymi pozostałej części.

KROK 5

Został mi jeszcze kawałek papieru z tym motywem, dlatego zdecydowałam, że od środka górnego wieczka umieszczę jeszcze mały kwiatowy motyw. Przygotowałam sobie odpowiedni fragment (wydzierając ręcznie) i przykleiłam do pudełka. Następnie domalowałam czarne tło. Granica papieru była trochę widoczna, dlatego zrobiłam pędzlem kilka rozbryzgów białą i różową farbą, dzięki czemu znacząco zgubiło się łącznie motywu z pudełkiem. 🙂

Delikatny akcent kwiatów pojawił się tez w środku szkatułki.

KROK 6

Całe pudełko pokryłam matowym lakierem. Oczywiście górę pudełka i motyw w środku kilka razy na przemian ze szlifowaniem papierem ściernym, aby całość powierzchni z motywem była gładka, wtopiona, bez wyczuwalnych przejść między papierem, a resztą pudełka.
Zamontowałam z powrotem zawiasy i zamknięcie. Na koniec dodałam jeszcze element dekoracyjny. Wcześniej pomalowałam go czarną farbą, następnie przy użyciu stempla odbiłam biały wzór i wycieniowałam brzegi dekoru czarną farbą.

EFEKT KOŃCOWY


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *